| Wszelkich informacji na temat leczenia haluksów i palców młotkowatych udziela lekarz zespołu pod nr tel.: 791408840 | 606491844 | 607665567

Przebieg pooperacyjny

 

Opieka pooperacyjna - najważniejszy element leczenia

Choć na co dzień leczymy, sami także bywamy pacjentami, a każdy z nas przebył niejedną swoją operację. Doświadczenie bycia pacjentem jest dla lekarza bezcenne, ponieważ pozwala na własnej skórze zrozumieć jak powinno się sprawować opiekę nad drugim człowiekiem.
Jest oczywiste, że TROSKLIWA OPIEKA LEKARSKA w okresie pooperacyjnym ma podstawowe znaczenie dla rekonwalescencji.
W naszym przeświadczeniu jest to, obok technicznych umiejętności operatora, najważniejszy element leczenia.
Mając to na uwadze, dokładamy wszelkich starań, by leczeni przez nasz zespół Pacjenci, przez cały okres pooperacyjny mieli do dyspozycji lekarza, który prowadził leczenie.

Z uwagi na to, że nasi Pacjenci, dzień po operacji opuszczają klinikę i wracają, często do bardzo odległych zakątków Polski, Europy, a coraz częściej także i bardziej odległych części Świata – opiekę nad ich stopami, siłą rzeczy musimy sprawować na odległość.
Na szczęście, obecnie nie sprawia to większych trudności – dzięki możliwościom przesyłania zdjęć na POCZTĘ E-MAIL oraz regularnie kontaktując się telefonicznie, możemy na bieżąco kontrolować przebieg gojenia, a w sytuacjach wymagających działania, bezzwłocznie reagować (bez umawiania się i oczekiwania na wizytę lekarską).
Wypracowany przez nas model opieki, bardzo dobrze się sprawdza i z powodzeniem stosujemy go od wielu lat. W ten sposób towarzyszyliśmy już setkom pacjentów w dochodzeniu do sprawności.
Uprzejmie Państwa prosimy, by co kilka dni, robić zdjęcia gojącym się ranom i przesyłać je nam na naszą skrzynkę e-mailową, po to, by lekarz prowadzący leczenie miał aktualny wgląd w postęp gojenia.

 

Zwolnienie lekarskie

W związku z leczeniem na życzenie wystawiamy zwolnienie lekarskie.

Zazwyczaj obejmujemy nim okres 8 tygodni po operacji, jednak okres ten zależy od potrzeb Pacjenta i może być zarówno wydłużony (np. do 12 tygodni), jak i skrócony (np. do 4 tygodni).
Część naszych Pacjentów powraca do czynności zawodowych (przynajmniej w częściowym zakresie) w przeciągu miesiąca. Sporadycznie bywają i tacy, którzy do pracy wracają już po tygodniu.

Okres, na jaki ma być wypisane zwolnienie, prosimy wskazać sekretarce kliniki podczas rejestrowania się.
Przed opuszczeniem kliniki, prosimy sprawdzić dane wypisane na zwolnieniu lekarskim.

Pacjentom zamieszkałym poza granicami Polski, na życzenie wystawiamy zaświadczenia o dokonanym leczeniu w języku angielskim, które powinny być respektowane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zagranicą, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego na czas rehabilitacji po zabiegu.

 

Obuwie pooperacyjne

W Klinice otrzymacie Państwo obuwie pooperacyjne, dzięki którym nie ma potrzeby zakładania opatrunku gipsowego.
Buty te są tak zbudowane, że utrzymują przód stopy w powietrzu, co pozwala zrastać się operowanym kościom.
W obuwiu pooperacyjnym należy poruszać się aż do uzyskania zrostu kostnego, potwierdzonego zdjęciem rentgenowskim.
W praktyce okres ten trwa 6 tygodni, ponieważ tyle czasu zrastają się kości u dorosłego człowieka.

 

Haluksy Poznań
Obuwie odciążające przodostopie dedykowane dla pacjentów po korekcji haluksów

 

Pierwsze dni po operacji

Pierwszych kilka dni po zabiegu operacyjnym należy zarezerwować sobie na spokojne wypoczywanie, najlepiej w pozycji leżącej.

W związku z tym, że operacja stanowi uraz dla stopy, organizm reaguje obrzękiem. Kilkanaście minut w pozycji pionowej wystarczy, żeby odczuć jego narastanie.
By temu przeciwdziałać, dobrze jest:
– utrzymywać operowaną stopę możliwie wysoko,
– stosować leki przeciwobrzękowe,
– schładzać kończynę przy użyciu zmrożonych okładów żelowych (2x dziennie – po przebudzeniu i przed zaśnięciem).
Nocą, by przeciwdziałać tendencji do obrzęku, dobrze jest utrzymywać stopy nieco powyżej poziomu serca, kładąc je na 2-3 kocach.
W pierwszym tygodniu po operacji, bywa tak, że pojawiający się w nocy ból, wybudza ze snu. By temu przeciwdziałać, warto przed snem zażyć oprócz leków przeciwbólowych, także lek nasenny (np. Nasen 1 tabl.).

Należy również pamiętać o KONIECZNOŚCI STOSOWANIA LEKÓW PRZECIWZAKRZEPOWYCH (Clexane).
Leki te w postaci zastrzyków, samodzielnie aplikujemy skórę brzucha, raz dziennie o podobnej porze dnia, przez okres 30 dni.

 

Przeciwdziałanie bólowi pooperacyjnemu

Właściwa walka z bólem opiera się na stosowaniu niewielkich dawek kilku różnych leków. Jest to strategia, po pierwsze skuteczniejsza, po drugie bezpieczniejsza, w stosunku do stosowania dużych dawek jednego leku.

Wychodząc z Kliniki otrzymacie Państwo receptę na:
– CLEXANE 40mg – lek przeciwzakrzepowy, który stosuje się 1 raz dziennie o stałej porze dnia,
– ZALDIAR – lek przeciwbólowy, który można stosować kilka razy dziennie po jednej tabletce,
– NASEN 10mg – lek nasenny, który przyda się podczas pierwszych nocy po zabiegu,
– VENALEX – lek przeciwobrzękowy, stosowany 2 razy dziennie po 1 tabletce.

Prócz tych leków proponujemy wykupić także dostępne bez recepty:
– PYRALGINĘ – lek przeciwbólowy, który zalecamy stosować 2 razy dziennie po 1 tabletce,
– AESCIN – lek przeciwobrzękowy, stosowany 3 razy dziennie po 2 tabletki,
– OPOKAN – lek przeciwzapalny, stosowany 1 raz dziennie przez pierwsze 4 dni.

Każdy z tych leków jest inaczej metabolizowany przez organizm, dzięki czemu można je bez obaw łączyć ze sobą. Uzyskujemy wówczas lepszą kontrolę bólu niż przy stosowaniu jednego leku, natomiast efekty uboczne nie pojawią się z uwagi na niewielkie dawki poszczególnych leków.

Proponujemy we wczesnym okresie pooperacyjnym zastosować następujący schemat pobierania leków:

8:00 Clexane 1 amp. (przez 30 dni)
Opokan 1 tabl. (przez pierwsze 4 dni)
Zaldiar 1 tabl.
Aescin 2 tabl.
Cetebe 1 kaps.
12:00 Pyralgina 1 tabl.
Venalex 1 tabl.
16:00 Zaldiar 1 tabl.
Aescin 2 tabl.
20:00 Pyralgina 1 tabl.
Vitrum Calcium 1250 1 tabl.
przed snem Zaldiar 1 tabl.
Aescin 2 tabl.
Cetebe 1 kaps.
Nasen 10mg (przez kilka pierwszych dni)

Oczywiście w przypadku nieznacznych dolegliwości można zmniejszyć częstotliwość lub też zaprzestać pobierania leków przeciwbólowych (część pacjentów z uwagi na brak dolegliwości, w ogóle nie zażywa leków przeciwbólowych). Natomiast lek przeciwzakrzepowy – Clexane, należy pobierać niezależnie od nasilenia dolegliwości.
Jeśli jednak ból występuje – ważne, by mu przeciwdziałać. Pobieranie nawet dużych ilości leków przeciwbólowych przez krótki okres (np. 2 tygodni), w żaden sposób nie zaszkodzi organizmowi. Natomiast ból sprawia, że naczynia krwionośne kurczą się, przez co do stopy dopływa mniejsza ilość krwi, a wraz z nią składników odżywczych, tlenu i hormonów – słowem wszystkiego tego, co jest niezbędne do zregenerowania się po urazie jakim dla stopy jest operacja.

Operacje haluksów mają niesłusznie w naszym przekonaniu opinię jakoby były bardzo bolesne.
Jakkolwiek odczuwanie bólu jest indywidualną cechą i bardzo się różnimy między sobą w tej kwestii, to jednak z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że już w 3-4 dniu po operacji, większość pacjentów całkowicie zaprzestaje stosowania leków przeciwbólowych. W związku z tym, można domniemywać, że dolegliwości bólowe nawet gdy w pierwszych dniach są uciążliwe, to na szczęście ustępują dość szybko.

Bywa czasem i tak, że operowane stopy od początku w ogóle nie bolą, a pacjenci nie pobierają żadnych leków przeciwbólowych. Choć to rzadka sytuacja, to jednak pokazuje, że przebieg po operacji haluksów może być całkiem bezbolesny.

Zazwyczaj, szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu, odczuwa się bóle operowanych stóp.
Jednak prawidłowe przeciwdziałanie bólowi – w oparciu o niskie dawki kilku różnych leków, sprawia, że ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ NASZYCH PACJENTÓW JEST MIŁO ZASKOCZONA, tym, że po operacji wcale nie jest źle(!)

 

Zmiana opatrunku

Wychodząc z kliniki, na stopie znajduje się opatrunek, który został założony na koniec zabiegu operacyjnego, bądź w dniu wypisu.

Pacjenci zmieniają opatrunki samodzielnie i dbają o prawidłowe gojenie ran pooperacyjnych, opierając się na instrukcji zamieszczonej tutaj oraz konsultacjach telefonicznych z lekarzem prowadzącym leczenie.

Zalecamy, by codziennie przed snem, przez 20 minut chłodzić operowaną kończynę przy pomocy zmrożonego kompresu żelowego. Takie postępowanie wyraźnie przyspiesza regenerację tkanek po operacji.

 

Drugi tydzień

W drugim tygodniu następuje znaczna poprawa sprawności.
Tendencja do obrzęku stopniowo maleje, a pacjenci dużo lepiej radzą sobie z poruszaniem w obuwiu pooperacyjnym.
W drugim tygodniu prosimy udać się do Pracowni Rentgenowskiej celem wykonania kontrolnych zdjęć leczonej stopy.

 

Haluksy Poznań
Po 14 dniach usuwamy szwy skórne

 

Zdjęcie szwów

W związku z tym, że tkankę skórną można szyć wyłącznie szwami nierozpuszczalnymi, po zrośnięciu się brzegów ran, należy je usunąć.
Rany na stopach goją się przeciętnie 10-14 dni i po tym okresie zapraszamy na wizytę pooperacyjną do naszych gabinetów, na której USUNIEMY SZWY SKÓRNE a także OCENIMY KONTROLNE RTG.
Oczywiście pacjenci mieszkający w dużej odległości od Poznania mogą udać się do lokalnego ortopedy – w takim wypadku kontrolne zdjęcia rentgenowskie oraz zdjęcia ran pooperacyjnych uprzejmie prosimy przesłać nam na skrzynkę e-mailową.

Kąpiel stóp możliwa się dopiero następnego dnia po zdjęciu szwów.
Natomiast począwszy od 3go tygodnia, można wcierać maść CONTRACTUBEX, dzięki której blizny szybciej uzyskają estetyczny wygląd.

 

Fizykoterapia

W okresie między 4 a 6 tygodniem po operacji wskazane jest by operowaną stopę poddawać zabiegom fizykoterapii.
Takie zabiegi można wykonać w gabinetach fizykoterapeutycznych w miejscu zamieszkania (koszt pojedynczego zabiegu waha się między 10 a 15zł).
MAGNETOTERAPIA przyspiesza zrastanie się kości, naświetlanie LAMPĄ SOLLUX (Z FILTREM CZERWONYM) pobudza gojenie się tkanek miękkich, a MASAŻ WIROWY poprawia ukrwienie i przeciwdziała obrzękom operowanych kończyn.

Proponujemy stosować je według następującego planu:

Magnetoterapia
dzień przerwy
Sollux (filtr czerwony)
dzień przerwy
Masaż wirowy
dzień przerwy

i taki cykl powtórzyć od 3 do 5 razy – w zależności od postępów gojenia.

Prócz tego typu zabiegów, w dalszym ciągu prosimy stosować codzienne przed snem 20 minut chłodzenia operowanej kończyny przy użyciu zmrożonego kompresu żelowego. Jest to najtańszy (bo darmowy) i jednocześnie najwygodniejszy (bo przeprowadzany w domu w czasie zależnym wyłącznie od własnej woli) rodzaj fizykoterapii.

Innym sposobem na „domową” fizykoterapię jest hydromasaż przy użyciu MASAŻERA STÓP. Aparaty do masażu wodnego są powszechnie dostępne w sklepach zaopatrzenia ortopedycznego, a także w internetowych serwisach aukcyjnych. Zważywszy, że koszt takiego masażera wynosi przeciętnie 100-150zł, czyli tyle ile około 10 zabiegów masażu wirowego, warto rozważyć jego zakup.
Kąpiel stóp w aparacie do hydromasażu powinna trwać 20-30 minut. Proponujemy przeprowadzać ją z samego rana.

Można też kupić lampę Sollux czerwoną (koszt około 200zł) i w warunkach domowych naświetlać gojące się blizny.

Korzyści płynące ze stosowania fizykoterapii w okresie pooperacyjnym są nie do przecenienia.
Fizykoterapię warto stosować także w pierwszych tygodniach po powrocie do normalnego obuwia.

 

Hallux operacja
Porównanie RTG przed i po operacji (zmodyfikowana metoda Scarf)

 

 

Wizyta kontrolna

Po 6 TYGODNIACH od zabiegu prosimy o ponowne wykonanie RTG, a następnie zgłoszenie się na wizytę kontrolną, podczas której OCENIMY ZROST KOSTNY w oparciu o zdjęcia rentgenowskie.
Także w przypadku wizyty kontrolnej, możliwe jest przesłanie zdjęć do oceny poprzez pocztę elektroniczną.

Od tego momentu nasi pacjenci POWRACAJĄ DO NORMALNEGO OBUWIA oraz rozpoczynają REHABILITACJĘ w oparciu o opracowanym przez nasz zespół ZESTAW ĆWICZEŃ PO OPERACYJNYM LECZENIU STÓP, dostępny tutaj.

 

Hallux operacja
Lewa stopa przed operacją, prawa już po…

 

Powrót do pełnej sprawności

Stopa, po 6 tygodniach chodzenia w obuwiu pooperacyjnym, musi się na nowo przyzwyczaić do normalnego obuwia oraz obciążeń związanych z chodem i biegiem. Okres dochodzenia do pełnej sprawności po powrocie do normalnego obuwia, zależy od wielu czynników, w szczególności od rodzaju operacji i predyspozycji organizmu. Operowana stopa bywa od czasu do czasu, szczególnie po intensywniejszym dniu, nieco opuchnięta, obolała, czy też nieco zdrętwiała. Tego typu dolegliwości ustępują z czasem, w ciągu kilku tygodni od operacji.
Także i w tym okresie zabiegi fizykoterapeutyczne skracają okres potrzebny całkowitego wygojenia.

W pierwszym tygodniu chodzenia w normalnym obuwiu zalecamy stosować lek przeciwzapalny np. Opokan 7,5mg (dostępny bez recepty) 1x dziennie rano.

Zalecenia pooperacyjne do druku

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Polityka prywatności, Cookies

POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony internetowej halluxcenter.pl jest Jędrzej Kosmowski wykonujący działalność gospodarczą pod firmą Indywidualna Praktyka Lekarska, adres siedziby: Żniwna 3/4, 61-663 Poznań, NIP: 9720927652, REGON: 300796171, wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, adres poczty elektronicznej:kontakt@halluxcenter.pl, dalej „Administrator”, będący jednocześnie Usługodawcą.
  2. Dane osobowe Usługobiorcy są przetwarzane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. (Dz.U. 2018 poz. 1000), Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1) oraz ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).
  3. Administrator dokłada szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, a w szczególności zapewnia, że zbierane przez niego dane są:
    1. przetwarzane zgodnie z prawem,
    2. zbierane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów i niepoddawane dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami,
    3. merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane oraz przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania.

 

CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH

  1. Dane osobowe Usługobiorców, zbierane przez Administratora, są wykorzystywane do:
    1. kontaktowania się z usługobiorcą (klientem),
    2. rejestracji na wizytę,
    3. celów informacyjnych oraz innych czynności związanych z aktywnością Usługobiorcy na stronie internetowej halluxcenter.pl.
  2. Administrator przetwarza następujące dane osobowe Usługobiorców:
    1. Imię i nazwisko,
    2. Adres e-mail,
    3. Numer telefonu.

Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik HalluxCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.

  1. Administrator może przetwarzać następujące dane charakteryzujące sposób korzystania przez Usługobiorcę z usług świadczonych drogą elektroniczną (dane eksploatacyjne):
    1. Oznaczenia identyfikujące zakończenie sieci telekomunikacyjnej lub system teleinformatyczny, z którego korzystał Usługobiorca.
    2. Informacje o rozpoczęciu, zakończeniu oraz zakresie każdorazowego korzystania przez Usługobiorcę z usługi świadczonej drogą elektroniczną.
    3. Informacje o skorzystaniu przez Usługobiorcę z usług świadczonych drogą elektroniczną.
    4. Podanie danych osobowych, o których mowa w pkt 2 jest niezbędne do świadczenia przez Usługodawcę usług drogą elektroniczną w ramach strony internetowej.

 

PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH

  1. Korzystanie ze strony oraz zawieranie umów o świadczenie usług drogą elektroniczną za jej pośrednictwem, z czym wiąże się konieczność podania danych osobowych, jest całkowicie dobrowolne. Osoba, której dane dotyczą, samodzielnie decyduje czy chce rozpocząć korzystanie z usług świadczonych drogą elektroniczną przez Usługodawcę.
  2. Zgodnie z art. 6 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. przetwarzanie danych jest dopuszczalne m.in., gdy:
  3. osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,
  4. jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą.
  5. Przetwarzanie danych osobowych przez Administratora odbywa się zawsze w ramach podstaw dopuszczalności ich przetwarzania wymienionych w pkt 2. Przetwarzanie danych będzie miało związek wyłącznie z realizacją umowy lub konieczności podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą (pkt 2 lit. b) lub będzie odbywać się na podstawie wyrażonej wcześniej zgody.
  6. Dane nie będą przechowywane dłużej niż jest to konieczne w celu realizacji umowy i świadczenia usług, a następnie spełniania ciążących na nas obowiązków prawnych do czasu wygaśnięcia obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów prawa lub do czasu cofnięcia zgody, jeśli przetwarzanie odbywa się na podstawie wyrażonej wcześniej zgody.

 

PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA

  1. Usługobiorca ma prawo do:
  2. dostępu do treści swoich danych;
  3. sprostowania, usunięcia danych oraz ograniczenia przetwarzania;
  4. przenoszenia danych;
  5. wniesienia sprzeciwu;
  6. cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody);
  7. wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
  8. W celu realizacji uprawnień, o których mowa w pkt. 1 należy kontaktować się poprzez przesłanie stosownej wiadomości e-mail na adres: kontakt@halluxcenter.pl

PLIKI „COOKIES”

  1. Strona internetowa Usługodawcy używa plików „cookies”. Brak zmiany po stronie Usługobiorcy ustawień przeglądarki jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na ich użycie.
  2. Instalacja plików „cookies” jest konieczna do prawidłowego świadczenia usług na stronie internetowej. W plikach „cookies” znajdują się informacje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej, w szczególności tych wymagających autoryzacji.
  3. W ramach strony internetowej stosowane są sesyjne pliki cookies. Są one plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Usługobiorcy do czasu wylogowania lub opuszczenia strony internetowej).
  4. Użytkownik ma prawo zadecydowania w zakresie dostępu plików „cookies” do swojego komputera poprzez ich uprzedni wybór w oknie swojej przeglądarki.Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików „cookies” dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

 

POSTANIOWIENIA KOŃCOWE

  1. Administrator stosuje środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną, a w szczególności zabezpiecza dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem obowiązujących przepisów oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
  2. Usługodawca udostępnia odpowiednie środki techniczne zapobiegające pozyskiwaniu i modyfikowaniu przez osoby nieuprawnione, danych osobowych przesyłanych drogą elektroniczną.