| Wszelkich informacji na temat leczenia haluksów i palców młotkowatych udziela lekarz zespołu pod nr tel.: 791408840 | 606491844 | 607665567

Dzień zabiegu

Dzień zabiegu.
Faktem jest, że leczenia, nie da się przejść całkiem bezstresowo.
Obawiamy się bólu, znieczulenia, dźwięków towarzyszących operacji, czy tego, że “coś może pójść nie tak”.
Poza tym, Klinika to nieznane nam wcześniej miejsce, a lekarze, którzy będą Państwa operować, są ledwo co poznanymi ludźmi – w trakcie rozmowy telefonicznej, wizyty kwalifikującej do zabiegu, czy wymiany e-maili.
W obliczu tak niewygodnych okoliczności, bardzo trudno jest zachować spokój. Tym bardziej, że człowiek przed wyzwaniem jakim jest operacja staje sam. Nawet najbardziej troskliwy partner, czy inny bliski, nie podda się operacji za nas. To trzeba przejść samemu.

Wbrew pozorom, dzień zabiegu, podobnie jak i całe z resztą doświadczenie pobytu w Klinice, nie są na szczęście traumatyzujące.
Przeciwnie, nawet tacy Pacjenci, którzy zawsze źle tolerowali zastrzyki, igły, ból czy widok krwi, wychodząc z Kliniki twierdzą, że spodziewali się, że będzie dużo, dużo gorzej i że niepotrzebnie się denerwowali przed zabiegiem.

Każda operacja jest poważnym wydarzeniam, jednak należy pamiętać, że operacja operacji nie równa i nie można porównywać zabiegu w obrębie stóp z przykładowo: operacją brzucha, serca czy głowy. Bardzo chcielibyśmy dodać naszym Pacjentom otuchy, jednak nie jest to wcale proste – człowiek musi sam w sobie odnaleźć spokój i zaufanie, że znalazł się w dobrych rękach.

Natomiast to, co możemy z całą odpowiedzialnością obiecać, to to, że opiekować się będą Państwem życzliwi ludzie – troskliwe i uczynne pielęgniarki, oraz profesjonalni i odpowiedzialni lekarze.
Dołożymy starań, by wesprzeć Państwa w tej niewygodnej sytuacji, tak, by opuszczając Klinikę następnego dnia, mogli Państwo szczerze powiedzieć, że wcale źle nie było.

W walce z haluksami, macie Państwo po Swojej stronie sprzymierzeńców – zespół Kliniki HalluxCenter. Zabieg operacyjny przeprowadzimy w skupieniu, z dużą dokładnością, rozwagą i pietyzmem, starając się uzyskać najlepszy możliwy do osiągnięcia efekt. Jeśli zacznie Państwu dokuczać ból po operacji, nie pozwolimy Państwu cierpieć i bez zwłoki podamy przeciwbólową kroplówkę. Znajdziemy czas, by odpowiedzieć Państwu na wszystkie dotyczące leczenia pytania, dokładnie na wszystkie. Interesować będzie nas zarówno Państwa kondycja fizyczna (gojenie ran, walka z obrzękiem i bólami), jak i Państwa kondycja psychiczna, ponieważ mamy poczucie, że troska o dobrostan Pacjenta, to fundament naszego zawodu.

By przybliżyć sytuację leczenia z perspektywy Pacjenta, zachęcamy Państwa, do zapoznania się z relacjami Pacjentów, którzy przeszli leczenie w naszej Klinice, jak również do przeczytania zaleceń pooperacyjnych, dzięki którym będziecie mogli Państwo wyobrazić sobie w jaki sposób będzie przebiegało Państwa leczenie.

 

Poranek

Wskazana jest kąpiel stóp w mydle antybakteryjnym celem zmniejszenia ryzyka zakażenia.
Palce u stóp nie mogą być pomalowane lakierem!

 

Śniadanie

Do Kliniki prosimy o przybycie NA CZCZO (bez jedzenia i picia przez 6 godzin przed godziną operacji).
Aby Pacjenci przybywający do nas często z odległych zakątków Polski, mogli bez pośpiechu dojechać na czas, zabiegi operacyjne zazwyczaj przeprowadzamy w godzinach popołudniowych (15:00 – 20:00). W związku z tym, przed podróżą, radzimy zjeść lekkie śniadanie, z zastrzeżeniem by w miarę możliwości było ono beztłuszczowe (np. owsianka z owocami).

Prosimy zażyć witaminę C w dawce 1000mg (np. preparat Cetebe 2 kapsułki).
Jest to nowe zalecenie dotyczące wszelkich zabiegów chirurgicznych.
Witamina C jest silnym antyoksydantem i usuwa tzw. wolne rodniki, które powstają w dużej ilości w trakcie operacji.

Jeśli przyjmują Państwo na co dzień lekarstwa, należy kontynuować ich zażywanie, także w dniu zabiegu.
Wyjątek stanowią leki zmniejszające krzepliwość krwi:
– POCHODNE ASPIRYNY/POLIPIRYNY (np.Acard) należy odstawić na 7 dni przed zabiegiem,
– KLOPIDOGREL/PLAVIX należy odstawić na 14 dni przed zabiegiem,
– ACENOCUMAROL i WARFIN – należy zamienić w okresie okołooperacyjnym na heparyny drobnocząsteczkowe pod opieką lekarza rodzinnego, internisty lub kardiologa.

 

Co zabrać na operację?

Prosimy zabrać ze sobą:
dowód osobisty
aktualne wyniki badań laboratoryjnych i EKG
opinie specjalistów (o ile leczycie się Państwo z powodu innych chorób)
zdjęcia rentgenowskie stóp (na kliszy lub płycie CD)
dwie kule łokciowe
leki, które zażywacie Państwo stale na choroby przewlekłe np. na nadciśnienie, na niedoczynność tarczycy itp.
leki, które zażyjecie Państwo podczas podróży powrotnej po operacji, to jest: Pyralginę, Opokan oraz Aescin (w tabletkach).
kompresy żelowe w rozmiarze ok. 20x30cm (po jednym na każdą operowaną stopę), które przydadzą się podczas podróży powrotnej do domu
mydło antybakteryjne do kąpieli stóp przed operacją
piżamę lub koszulę nocną na przebranie
klapki, do chodzenia po Klinice
kosmetyki
zatyczki do uszu (tzw. stopery)
książkę lub laptopa dla rozrywki
pogodny nastrój, zdrowy optymizm, zaufanie do naszego zespołu oraz niezachwianą wiarę w sukces leczenia!

Nie zabieramy ze sobą gazików, bandaży, płynu do odkażania skóry ani silikonowego separatora – te rzeczy będą potrzebne, ale dopiero po powrocie do domu.

 

Przybycie do Kliniki

Zabiegi operacyjne przeprowadzamy w:

1) Klinice Endomedical, która mieści się w ścisłym centrum Poznania (300m od Starego Rynku), przy ul. Chwaliszewo 19a.
Dojazd do Endomedical

2) Klinice Solumed, która mieści się na ul.Wyrzyskiej 18 w Poznaniu
Dojazd do Solumed

Informacje o tym, w której sali operacyjnych odbywa się Państwa zabieg, uzyskują Państwo w trakcie ustalenia terminu operacji.

Uprzejmie prosimy o przybycie 1-2 godziny przed planowanym zabiegiem.

Podczas rejestracji w recepcji kliniki prosimy o:
– podanie danych osobowych,
– opłacenie kosztów leczenia (gotówką lub kartą),
– poinformowanie sekretarki kliniki o potrzebie wypisania zwolnienia z pracy (oraz wskazanie na jaki okres ma być wypisane).

Po zarejestrowaniu się zajmują Państwo łózko na sali chorych (1- lub 2-osobowej).
Z uwagi na to, że czas trwania zabiegów operacyjnych może nieco różnić się od zaplanowanego harmonogramu, czasem bywa, że trzeba poczekać na swój zabieg 1-2 godziny.
Czas ten prosimy wykorzystać na:
– przebranie się w piżamę,
– umycie stóp w mydle antybakteryjnym,
– wypełnienie ankiety anestezjologicznej,
– podpisanie zgody na leczenie i zapoznanie się z kartą zaleceń pooperacyjnych.

Prosimy pamiętać, by kompres żelowy przekazać pielęgniarce do zmrożenia – zostanie on podpisany i wsadzony do zamrażarki.
Następnego dnia przed opuszczeniem Kliniki kompres zostanie Państwu wydany. Dzięki niemu powrotna podróż do domu będzie znacznie bardziej komfortowa.

Następnie przyjdzie do Państwa chirurg mający przeprowadzić zabieg. Przedstawi się Państwu (o ile nie miał wcześniej okazji poznania), zbierze podstawowe informacje, przeprowadzi badanie ortopedyczne oraz zabierze zdjęcia rentgenowskie do ponownej przedoperacyjnej oceny.

W dalszej kolejności odwiedzi Państwa anestezjolog, by ustalić szczegóły znieczulenia.
Następnie pielęgniarka założy wenflon i zaprowadzi na salę operacyjną.

 

Znieczulenie

Współpracujący z naszym zespołem anestezjolodzy są doświadczonymi i sprawnymi fachowcami, a wspierające ich pracę pielęgniarki cechuje profesjonalizm, wysokie kompetencje, i co najważniejsze – życzliwy, pełen troski i zrozumienia stosunek do ludzi. Zespół ten, z dużą starannością, wrażliwością i zaangażowaniem, dba o to, by znieczulenie przebiegało skutecznie i bezpiecznie.

Zabieg zazwyczaj przeprowadza się w znieczuleniu podpajęczynówkowym (popularnie “w kręgosłup”) – jest to najkorzystniejszy rodzaj znieczulenia dla organizmu, ponieważ dawki leków znieczulających są w tym znieczuleniu wielokrotnie mniejsze niż w przypadku pełnej narkozy.

Znieczulenia nie należy się bać! – cały proces trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund, a ukłucie igłą w obrębie pleców jest znacznie mniej bolesne niż np. w rękę (ze względu na skąpe unerwienie pleców). Przed operacją niemal każdy pacjent obawia się znieczulenia, i odpowiednio – niemal każdy jest zaskoczony błyskawicznym, niebolesnym i bezproblemowym przebiegiem wprowadzenia leków do kręgosłupa.
Tylko w wyjątkowych (wynikających z medycznych przeciwwskazań) przypadkach, pacjenci poddawani są pełnej narkozie.
Nie operujemy w znieczuleniu miejscowym, ponieważ większość zabiegów wymaga cięcia kości, które są mocno unerwione i trudno byłoby zablokować przewodzenie impulsów bólowych stosując znieczulenie nasiękowe.

 

Zabieg operacyjny

Operację przeprowadza dwóch ortopedów w asyście instrumentariuszki. Mamy niezwykłą przyjemność operować w asyście jednej z najlepszych instrumentariuszek w Polsce – pani Ireny Kłyk, która swoim 30-letnim doświadczeniem w pracy na sali operacyjnej, wiedzą, starannością i zręcznością wyprzedza niejednego ortopedę.

Na sali operacyjnej można mieć na sobie bieliznę i piżamę.

Zabieg jest całkowicie bezkrwawy, ponieważ wykonuje się go w czasowym niedokrwieniu kończyny (które zapewnia opaska uciskowa zakładana na udo).
Trwa od 40 minut do 2 godzin, w zależności od wybranej techniki operacyjnej i zakresu działań operacyjnych.

Operacja haluksów, ze względu na bardzo małe pole operacyjne, wymaga od operatora dużej zręczności, pewnych i precyzyjnych ruchów, bezbłędnej znajomości anatomii stopy oraz opanowania do perfekcji poszczególnych technik operacyjnych.
W chirurgii stopy nie ma miejsca na przypadkowe ruchy czy błędy – “Stopa chirurgowi błędów nie wybacza.” – wiele prawdy kryje się w tym ortopedycznym powiedzeniu.
Potrzeba wiedzy, zręczności ale i mocno rozwiniętej wyobraźni przestrzennej, by odpowiednimi działaniami odtworzyć tzw. sklepienie poprzeczne stopy. Z kolei wyobraźnię przestrzenną kształtujemy przez lata doświadczeń.

By ustrzec się przed możliwymi powikłaniami, operacje wykonujemy zawsze pod osłoną antybiotyków oraz leków przeciwzakrzepowych.

 

haluksy koszt operacji
Tuż po operacji

 

Noc w Klinice

Po zabiegu pacjenci powracają na swoją salę, powiadamiają bliskich “że już są po wszystkim!” i oddają się błogiemu, zasłużonemu odpoczynkowi. Znieczulenie stopniowo będzie zanikało – w razie pojawienia się dolegliwości pacjenci otrzymają kroplówki z lekami przeciwbólowymi wedle życzenia.
W godzinach wieczornych nasi pacjenci otrzymują smaczną kolację.
By uprzyjemnić sobie wieczorne godziny udostępniamy relaksującą muzykę oraz telewizor.

 

haluksy koszt operacji
Sala pacjenta

Bliscy, którzy przyjechali by wspierać operowaną osobę, mogą przenocować w jednym z hoteli położonych nieopodal Kliniki np.:
Hotel Ibis (ul.Kazimierza Wielkiego 23, tel: +48 61 858 44 00)
Hotel City Solei (ul.Wenecjańska 10, tel.: +48 61 858 80 10)
Pension nad Wartą (ul.Wieżowa 19, tel.: +48 61 852 00 89).

 

Dzień po zabiegu

Pacjenci pozostają w Klinice do godziny 11:00 dnia następnego.
Około godziny 9:00 przychodzi do Państwa lekarz, sprawdza stan operowanych stóp, zmienia opatrunki demonstrując, w jaki sposób samodzielnie należy zmieniać opatrunki oraz przymierza specjalne obuwie pooperacyjne, dzięki któremu możliwe jest samodzielne poruszanie się BEZ UNIERUCHOMIENIA GIPSOWEGO.

Otrzymujecie Państwo wypis, recepty (na wszystkie leki wymagające recept), kartę zaleceń pooperacyjnych, skierowania na kontrolne zdjęcia rentgenowskie, oraz, o ile sobie tego Państwo życzą zwolnienie lekarskie (na okres, który Państwo podaliście podczas rejestracji do Kliniki) i fakturę (należy wcześniej podać niezbędne do niej dane w recepcji). Przed opuszczeniem Kliniki prosimy o sprawdzenie, czy Państwa dane osobowe są poprawnie napisane na wypisach, na fakturze oraz na zwolnieniu lekarskim.

 

Podróż do domu

Po operacji stopa jest zbyt obolała, by samemu prowadzić samochód – prosimy o zapewnienie sobie opieki osoby dorosłej – kierowcy.

Po przejściu do samochodu, prosimy obłożyć operowaną nogę zmrożonym okładem i przymocować go bandażem elastycznym.

W samochodzie wskazana jest taka pozycja, by operowana noga była możliwie jak najwyżej.

W pierwszej kolejności prosimy udać się do apteki, by wykupić zapisane na receptach lekarstwa.

Następnie przed samą podróżą, prosimy zażyć leki przeciwobrzękowe: Aescin 2 tabl. i Venalex 2 tabl.

Podczas podróży, w razie pojawienia się dolegliwości bólowych proponujemy zażyć jeden, dwa lub wszystkie trzy z podanych
leków: Pyralgina 1 tabl., Zaldiar 1 tabl. lub Opokan 1 tabl. Leki te można bez obaw łączyć ze sobą, uzyskując w ten sposób efekt przeciwbólowy znacznie lepszy, niż jeśliby stosować duże dawki jednego leku.

stopa, halluksy leczenie operacyjne