Jest to jedna z metod operacyjnych leczenia palucha koślawego (hallux).
Zabieg ten polega na osteotomii przynasadowej dalszej, z przesunięciem fragmentu dalszego kości ku bokowi, z towarzyszącym uwolnieniem i korekcją napięcia tkanek miękkich.
Operacja palucha metodą Chevron polega na wykonaniu nacięcia w okolicy przynasady dalszej pierwszej kości śródstopia (operator piłą do kości wykonuje nacięcie o kształcie litery V). Następnie po przecięciu kości, dokonuje przemieszczenia głowy I kości śródstopia bocznie w stosunku do odłamu bliższego.
Po uzyskanie właściwego ułożenia przeciętych kości, można dokonać korekcji powstałych w wyniku przemieszczeń wyniosłości kostnych.
Nacięcia kości nie mogą przekraczać warstwy korowej kości. Zachowanie granicy nacięcia umożliwia prawidłowy zrost kości. Dla stabilizacji kości używa się tytanowych implantów (śrubek), drutów lub implantów biowchłanialnych, które utrzymują odłamy w prawidłowym, skorygowanym ustawieniu. Metoda Chevron trwale koryguje paluch koślawy.
Pacjent po leczeniu operacyjnym korzysta ze specjalnego obuwia, porusza się o kulach. Metoda nie wymaga gipsowania kończyny.
*Na zdjęciu czerwona linia to linia cięcia kości w metodzie Chevron, śrubka to miejsce zespolenia odłamów.
Jest to operacja palucha koślawego (hallux valgus).
Operacja Scarf’a to osteotomia w odcinku bliższym, która polega na wykonaniu długiego skośnego cięcia w obrębie I kości śródstopia.
Kość przecinana jest na kształt litery Z. Fragment dalszy przeciętej kości przesuwany jest względem fragmentu bliższego, następnie kość zespalana jest śrubami.
Metoda Scarf znajduje potwierdzone klinicznie zastosowanie w leczeniu halluxów, korekcja mechaniki stopy jest zadowalająca. Metoda ta umożliwia pacjentowi szybką rekonwalescencję bez gipsu i drutów.
Po tygodniu od operacji możliwa jest intensywna rehabilitacja. Pacjenci poruszają się po operacji w specjalnym obuwiu odciążającym przodostopie. Efekty zabiegu oceniane są jako bardzo dobre.
*Na zdjęciu czerwona linia to linia cięcia kości w metodzie Scarf, śrubki to miejsca zespolenia odłamów.
Kolejna operacja znajdująca zastosowanie w leczeniu halluksów.
Zabieg polega na osteotomii klinowej paliczka bliższego palca pierwszego.
Zwykle odbywa się wraz z plastyką tkanek miękkich oraz resekcją wyniosłości przyśrodkowej.
W stabilizacji odłamów powstałych po nacięciach kości stosuje się implanty (śrubki) lub druty.
Jest to operacja palucha koślawego, która polega na korekcji osi pierwszej kości śródstopia oraz zespoleniu z kością klinowatą przyśrodkową.
Stosuje się również zespolenia podstaw pierwszej i drugiej kości śródstopia oraz usztywnienia podstaw pierwszej i drugiej kości śródstopia. Konieczna jest korekcja napięcia i uwolnienie zrostów w obrębie tkanek miękkich w odcinku dalszym.
Jest to zabieg stosowany w leczeniu palucha sztywnego bolesnego, który
polega na usunięciu 25-30% części grzbietowej I kości śródstopia wraz z wyroślą kostną zlokalizowaną w górnej powierzchni tej kości.
W dalszym etapie opracowuje się chirurgicznie tkanki miękkie otaczają staw śródstopno paliczkowy I.
W wyniku odbarczenia okolicy uzyskuje się zgięcie grzbietowe palucha do 60-80stopni.
Zabieg znajduje zastosowanie u aktywnych Pacjentów z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi w rtg lecz z ograniczonym zgięciem grzbietowym palucha i z bólem przy obciążaniu palców.
Jest to metoda operacyjna leczenia zmian zwyrodnieniowych pierwszego stawu śródstopno – paliczkowego stosowana w sytuacji gdy akceptowalne przez chorego jest jego unieruchomienie (alternatywą jest endoproteza palucha).
Po zabiegu artrodezy paluch jest sztywny.
Operacja daje dużą ulgę w silnych dolegliwościach bólowych. Staw śródstopno – paliczkowy I stabilizowany jest implantami (tytanowymi śrubami lub śrubami i płytką).
POSTANOWIENIA OGÓLNE
CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH
Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik HalluxCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.
PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH
PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA
PLIKI „COOKIES”
POSTANIOWIENIA KOŃCOWE