Mimo, że lekarz rodzinny nie ma obowiązku przygotowania Pacjenta do zabiegu, często jednak wspiera w tym swoich Pacjentów. Warto więc odwiedzić go w celu:
1. uzyskania skierowania na badania laboratoryjne (jeśli lekarz rodzinny odmówi wydania skierowania, należy wykonać je we własnym zakresie),
2. wykonania EKG,
3. zaszczepienia się przeciw żółtaczce WZW typu B,
4. uzyskania pisemnej zgody na leczenie operacyjne w przypadku, gdy leczycie się Państwo na jakiekolwiek poważne schorzenia przewlekłe.
Wymagane jest aktualne EKG spoczynkowe (bez opisu, tylko wydruk) oraz następujące badania laboratoryjne:
– morfologia,
– poziom glukozy w surowicy,
– elektrolity w surowicy (Na, K),
– tzw. koagulologia, czyli APTT i INR,
– CRP,
– grupa krwi,
– przeciwciała anty-HCV,
– antygen HBs,
– TSH, FT3, FT4,
– anty HIV
Uprzejmie prosimy, by badania te nie były starsze niż 2 TYGODNIE.
Nie ma potrzeby przesyłania nam wyników badań laboratoryjnych ani EKG, chyba, że będą znacząco odbiegały od normy – wówczas prosimy o poinformowanie o tym fakcie lekarza prowadzącego leczenie.
Wskazane jest aktualne szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (typu B).
Nie jest to wymóg konieczny, jednak w przypadku tzw. planowego zabiegu, zalecaną przez nas praktyką jest zabezpieczenie się przed zakażeniem tą niebezpieczną chorobą – wciąż niestety, wirusowe zapalenie wątroby typu B, pozostaje chorobą ciężką i nieuleczalną.
W Polsce, szczepieniami zajmują się Poradnie Lekarza Rodzinnego oraz Punkty Szczepień.
Jeśli w przeszłości byli Państwo szczepieni na żółtaczkę, ale istnieje wątpliwość czy obecnie jest się na nią odpornym (brak dokumentacji, niepełna seria) – należy oznaczyć w laboratorium poziom przeciwciał (przeciwciała anty-HBs). Jeśli okaże się, że jest zbyt niski, wystarczy wówczas pojedyncza (tzw. przypominająca) dawka szczepienia.
Natomiast w sytuacji, gdy nigdy nie było się szczepionym przeciw żółtaczce (urodzeni przed 1996r.), powinno się zaszczepić.
Obecnie, w przypadku gdy nie ma czasu na „standardowe” szczepienie (tzn. trzema dawkami – druga po miesiącu od pierwszego szczepienia, trzecia po pół roku), można zastosować tzw. szybką immunizację polegającą na szczepieniu dwiema dawkami (druga po 7 dniach od podania pierwszego szczepienia). Zabiegowi można więc poddać się dzień po drugim szczepieniu (a więc po tygodniu od pierwszego).
Jeśli leczycie się Państwo z powodu innych chorób (np. u kardiologa, diabetologa, neurologa, reumatologa itp.), prosimy uzyskać pisemną opinię od specjalisty o braku przeciwwskazań do leczenia operacyjnego stopy.
W ramach przygotowania do zabiegu, uprzejmie Państwa prosimy o zapoznanie się z:
– zaleceniami pooperacyjnymi Kliniki HalluxCenter,
– informacjami zamieszczonymi za naszych stronach internetowych.
Informacji jest co prawda bardzo dużo, ale ich lektura pozwoli Państwu łatwiej wyobrazić sobie, w jaki sposób będzie przebiegało Państwa leczenie zarówno w Klinice, jak i po jej opuszczeniu.
Proponujemy, by przed zabiegiem zaopatrzyć się w aptece w:
– dostępne bez recepty leki:
1.PYRALGINĘ (lek przeciwbólowy) – 2 opakowania,
2.AESCIN w tabletkach (lek przeciwobrzękowy) – 2 opakowania po 30 tabletek,
3.OPOKAN (lek przeciwzapalny) – 1 opakowanie,
4.WITAMINĘ C w preparacie o przedłużonym uwalnianiu np. preparat CeMax Forte – 1 opakowanie,
– 20 pakietów GAZIKÓW JAŁOWYCH w rozmiarze 7,5 x 7,5cm (pakowanych po 5szt), BANDAŻE ELASTYCZNE po 5szt. na jedną stopę (szerokich na 6-8cm) oraz PLASTER Z GAZĄ do cięcia,
– PREPARAT DO ODKAŻANIA SKÓRY w aerozolu np. Skinsept, Kodan, Softasept, Spitaderm (ale nie Octenisept!)
– mydło antybakteryjne – do kąpieli stóp w dniu operacji,
– MAŚĆ CONTRACTUBEX, która sprawi, że blizny pooperacyjne szybciej się zagoją,
– KOMPRES ŻELOWY do schładzania operowanej kończyny (po 1szt. na każdą operowaną stopę), w rozmiarze mniej więcej 20x30cm,
– SILIKONOWY SEPARATOR PALUCHA (klin międzypalcowy) w jak największym rozmiarze (L, XL), który przyda się w okresie pooperacyjnym do rozdzielania palucha od reszty palców.
Prosimy zakupić dwie kule łokciowych. Nie są one konieczne do poruszania w obuwiu pooperacyjnym, ale przydadzą się w pierwszych dniach po operacji (gdy brakuje jeszcze pewności w poruszaniu się butach pooperacyjnych), a także podczas spacerów poza domem (przechodnie są ostrożniejsi widząc człowieka poruszającego się o kulach).
Kule można nabyć w sklepach zaopatrzenia ortopedycznego. Koszt 2 kul to wydatek rzędu 50-100zł.
Zabieg operacyjny nie może być przeprowadzony w przypadku infekcji np. grypowej, przeziębieniowej, pojawienia się wykwitów opryszczki wargowej.
W razie wystąpienia objawów przed zabiegiem, należy odczekać minimum 7 dni po ustąpieniu wszelkich symptomów infekcji.
Podobnie rzecz się ma w przypadku istniejącej grzybicy stóp lub zakażenia/zapalenia/przetoki w obrębie skóry stóp.
Uprzejmie prosimy wówczas o kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie, w celu przesunięcia terminu zabiegu.
Wieczorem dzień przed zabiegiem, około godziny 22:00, radzimy wziąć:
– witaminę C w dawce 1000mg (np. preparat CETEBE 2 kaps.),
– lek nasenny np. dostępną bez recepty MELATONINĘ – operacja jest zawsze dość stresującym wydarzeniem dla człowieka, choćby ze względu na nowe otoczenie, obawy związane ze znieczuleniem czy samym zabiegiem – nie ma sensu męczyć się do późnych godzin nocnych, jeśli można zażyć lek nasenny i dobrze wyspać się przed tym ważnym dniem.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH
Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik HalluxCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.
PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH
PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA
PLIKI „COOKIES”
POSTANIOWIENIA KOŃCOWE