Palec młotkowaty to deformacja zgięciową palca w stawie międzypaliczkowym bliższym.
Najczęściej dotyczy palca II i polega na postępującym przykurczu zgięciowym palca.
Patologia ta może dotyczyć jednego lub kilku palców.
Pacjenci obserwują stopniowe pogłębianie wady.
Palec dotknięty procesem chorobowym jest w ciąglym zgięciu.
Początkowo jest ono odwracalne, z biegiem czasu palec usztywnia się w zgięciu.
Stan ten prowadzi do wytworzenia bolesnych odcisków ponad stawami miedzypaliczkowymi bliższymi.
Patologia ta często związana jest z noszeniem nieprawidłowo dobranego obuwia (szczególnie butów na wysokim obcasie), z zapaleniem błony maziowej stawu śródstopno – paliczkowego oraz z uciskiem przez sąsiadujący paluch koślawy (konsekwencja nieleczonego palucha koślawego – hallux valgus).
Zniekszatałcenie powstaje jako konsekwencja ucisku przez zbyt ciasne obuwie lub stanu zapalnego w obrębie błony maziowej stawu śródstopno- paliczkowego.
Deformacja powstaje poprzez ustawienie stawu międzypaliczkowego bliższego w zgięciu (dominuje zgięcie zginacza krótkiego oraz długiego palców, nie przeciwstawia sie im prostownik długi)
W bardzo zaawansowanych stadiach może dojść do owrzodzenia umiejscowionego ponad stawem międzypaliczkowym.
Leczenie palców młotkowatych polega na operacyjnej korekcji stawu międzypaliczkowego bliższego oraz ścięgien mięśni prostowników palca.
Zabieg polega na transpozycji zginacza długiego palców (ze zginacza na prostownik) na poziomie paliczka bliższego – w przypadku palca młotkowatego korektywnego, lub resekcji dalszej nasady paliczka bliższego z lub bez tenotomii zginacza długiego palców – w przypadku palca sztywnego.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH
Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik HalluxCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.
PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH
PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA
PLIKI „COOKIES”
POSTANIOWIENIA KOŃCOWE