Paluch sztywny – nazwa odnosi się do patologii w obrębie palucha – zaburzenia ruchomości a w stawie śródstopno – paliczkowym palucha.
Uszkodzenie chrząstki w obrebie stawu śródstopno- paliczkowego palucha prowadzie do zapalenia błony maziowej, które powoduje destrukcję chrząstki. Powstają osteofity i postępuje destrukcja kości w obrębie podchrzęstnej.
Procesy te związane sa z urazem, mogą rozpocząć się już w wieku dojrzewania pod wpływem pojedynczego urazu stawu śródstopno- paliczkowego (gdy dochodzi do uszkodzenia stawu w grzbietowej części tego stawu). Do stopniowej degeneracji stawu mogą również doprowadzić powtarzalne, drobne urazy.
Do destrukcji stawu mogą również doprowadzić stany takie jak ustawienie w przeproście pierwszej kości śródstopia, stan po złamaniu kostno-chrzęstnym w obrębie grzbietowej części powierzchni stawowej, nieprawidłowo długa pierwsza kość śródstopia, nadmierna pronacja stopy.
U dorosłych paluch sztywny jest konsekwencją zmian zwyrodnieniowych pierwszego stawu śródstopno- paliczkowego. W wieku dorastania powstanie tej patologii związane jest z ogniskowym powstaniem uszkodzenia w obrębie chrząstki głowy pierwszej kości śródstopia.
Podczas prostowania palucha kontakt paliczka bliższego z uszkodzeniem chrząstki stawowej powoduje ból i w konsekwencji odruchowe zgięcie w stawie, prowadzi to do ograniczenia wyprostu palucha.
W RTG pierwsza kość śródstopia jest ustawiona w zgięciu grzbietowym
Leczenie nieoperacyjne – zastosowanie znajdują wkładki, zmiana obuwia oraz zastrzyki ze sterydów oraz kwasu hialuronowego, leczenie radykalne to operacja
Leczenie operacyjne to zabiegi takie jak:
* Cheilektomia – chirurgiczne usunięcie tkanki kostnej, która narosła wokół głowy kości śródstopia i ogranicza zgięcie grzbietowe paliczka bliższego do okoła głowy pierwszej kości śródstopia
*Artroplastyka Kellera (artroplastyka resekcyjna) – resekcyjna połowicza artroplastyka stawu śródstopno- paliczkowego pierwszego z usunięciem wyniosłości przyśrodkowej głowy pierwszej kości śródstopia
*Artrodeza pierwszego stawu śródstopno- paliczkowego – usztywnienie stawu
*Endoprotezoplastyka pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego
POSTANOWIENIA OGÓLNE
CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH
Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik HalluxCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.
PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH
PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA
PLIKI „COOKIES”
POSTANIOWIENIA KOŃCOWE