Paluch koślawy (hallux valgus) to nabyta deformacja stopy, charakteryzująca się bocznym (czyli koślawym) odchyleniem palucha (to jest pierwszego palca stopy), w stawie śródstopno-paliczkowym. Jednocześnie tzw.głowa pierwszej kości śródstopia zbacza w kierunku przyśrodkowym (mówimy, że ulega zeszpotawieniu lub waryzacji). W ten sposób powstaje wypukłość w przednio-przyśrodkowej części stopy, która będąc stale drażniona przez obuwie, prowadzi do powstania przewlekłego stanu zapalnego i szeregu dalszych niekorzystnych procesów.
Znaczne ustawienie koślawe palucha, bywa przyczyną zniekształceń pozostałych palców, szczególnie palca II, który spychany przez palucha może zdeformować się w tzw. palec młotkowaty.
Największe dolegliwości bólowe zwykle lokalizują się w okolicy tzw. buniona, czyli wspomnianej wypukłości na przyśrodkowym brzegu stopy, ale bóle mogą też dotyczyć okolicy pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego oraz pod głową pierwszej kości śródstopia w miejscu tzw. trzeszczek palucha (trzeszczki bocznej i przyśrodkowej).
Oceniając stopę z paluchem koślawym ocenia się:
– ruchomość stawu śródstopno-paliczkowego,
-stopień pronacji (czyli rotacji) palucha i innych palców,
-podatnośc zniekształcenia,
-odchylenie od normy w stawie śródstopno-klinowym,
-oraz odchylenie tyłostopia.
Podstawowym i najważniejszym badaniem diagnostycznym w ocenie palucha koślawego jest zdjęcie rentgenowskie w tzw. projekcji A-P (czyli wykonane promieniem biegnącym z góry na dół) wykonane w pozycji stojącej.
Na zdjęciu oblicza się kąt palucha koślawego oraz kąt międzyśródstopny pomiędzy pierwszą i drugą kością śródstopia. Ocenia się nieprawidłowości ustawienia trzeszczek, zniszczenia w obrębie stawu śródstopno- paliczkowego, zaburzenia struktury głów kości śródstopia i inne patologie. Zwykle wykonuje się również RTG stopy w pozycji bocznej oraz skośnej.
Zaznajomienie się ze strukturami anatomicznymi przedstawianymi na zdjęciach rentgengenowskich jest w przypadku palucha koślawego podstawą rozpoznania i kwalifikacji do dalszego postępowania leczniczego.
W tym dziale znajdą Państwo zdjęcia RTG oraz opisy anatomicznych struktur, z których składają się nasze stopy.
W celu poprawnej kwalifikacji do najbardziej optymalnego rodzaju operacji powinno się wyrysować i pomierzyć kąty pomiędzy poszczególnymi strukturami kostnymi wydocznymi na zdjęciu rentgenowskim:
*1)Kąt koślawości palucha (HVA) to kąt mierzony prostymi dzielącymi w połowie trzony I kości śródstopia i paliczka bliższego palca I – za stan prawidłowy przyjmuję się wartości mniejsze niż 15⁰.
*2)Kąt międzyśródstopny I/II (FIA) mierzony między prostymi dzielącymi w połowie trzony kości śródstopia I i II – przyjmuje się, że norma wynosi poniżej 9⁰.
*3)Kąt przywiedzenia przodostopia względem stępu (MPV) jest to kąt pomiędzy prostą prostopadłą do osi stępu i prostą, która dzieli w połowie trzon II kości śródstopia. Tu norma wynosi poniżej 15⁰.
*4)Kąt miedzypaliczkowy I (HIA), mierzony między prostymi dzielącymi trzony paliczków bliższego i dalszego palucha w połowie. W warunkach prawidłowych nie powinien przekraczać 10⁰.
*5)Dystalny kąt powierzchni stawowej I kości śródstopia (DMAA) to kąt który mierzymy pomiędzy prosta prostopadłą do prostej, która łączy najbardziej przyśrodkowy z bocznym punktem powierzchni stawowej głowy pierwszej kości śródstopia oraz prostą, dzielącą w połowie trzon pierwszej kości śródstopia. Prawidłowy kąt DMAS wynosi poniżej 6⁰.
*Relatywna długość pierwszej i drugiej kości śródstopia (RLFM)
Dokładne pomiary wymienionych parametrów wpływają na sposób kwalifikacji do operacji oraz na wybór metody korekcji palucha koślawego.
Skala Manchester – zaawansowanie kliniczne koślawości palucha
Stopień A – brak deformacji
Stopień B – łagodna deformacja
Stopień C – średnia deformacja
Stopnień D – zaawansowana deformacja
POSTANOWIENIA OGÓLNE
CEL I ZAKRES ZBIERANIA DANYCH
Jeżeli Państwa celem jest rejestracja na wizytę lub uzyskanie skierowania online, po wypełnieniu formularza lub korespondencji mailowej, skontaktuje się z Państwem pracownik HalluxCenter,który poprosi (jeśli to konieczne) o podanie takich danych jak PESEL, data urodzenia oraz adres.
PODSTAWA PRZETWARZANIA DANYCH
PRAWO KONTROLI, DOSTĘPU DO TREŚCI SWOICH DANYCH ORAZ ICH POPRAWIANIA
PLIKI „COOKIES”
POSTANIOWIENIA KOŃCOWE